کد خبر 10793
۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

علیزاده:

رئیس مجلس در مجمع مجالس آسیایی حضور می‌یابد/ حضور هیئت‌های عالی پارلمانی ۲۵ کشور آسیایی در اجلاس

رئیس مجلس در مجمع مجالس آسیایی حضور می‌یابد/ حضور هیئت‌های عالی پارلمانی ۲۵ کشور آسیایی در اجلاس

رئیس دوره‌ای هیئت پارلمانی ایران در مجالس آسیایی (APA) با اشاره به برگزاری جلسه آتی این مجمع که به لحاظ سطح مشارکت و تعداد مشارکت در طول تاریخ برگزاری آن بی سابقه است، گفت: در مجمع این دوره که هفته جاری برگزار می‌شود روسای ۷ مجلس آسیایی از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی شرکت می کنند.

به گزارش نمایندگان ما، علی علیزاده رئیس دوره‌ای هیئت پارلمانی ایران در مجالس آسیایی در جمع خبرنگاران، با اشاره به برگزاری مجمع مجالس آسیایی به میزبانی ترکیه گفت: مجمع مجالس آسیایی یکی از مهمترین نهادهای بین‌المللی در سطح آسیا است که بسیار اثرگذار است و در اجلاس امسال که به میزبانی ترکیه برگزار می‌شود، ۷ کشور در سطح رئیس مجلس و ۴ کشور در سطح نایب رئیس در اجلاس شرکت می کنند که نشان از اهمیت اجلاسیه است.

وی با اشاره به حضور مقامات ارشد و عالی رتبه پارلمانی ۲۵ کشور آسیایی در این اجلاس، ادامه داد: سطح مشارکت و تعداد مشارکت در طول تاریخ مجمع مجالس آسیایی بی سابقه است و در اجلاسیه‌های قبلی این تعداد کشور و این تعداد رئیس مجلس حضور نداشته که حاکی از اهمیت و اثرگذاری APA است.

نماینده مردم مراغه در مجلس با بیان اینکه این مجمع به نوعی با ابتکار جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است، افزود: گرچه با ابتکار ایران مجمع به یکی از نهادهای اثرگذار تبدیل شده اما کشورهایی که با ایران زاویه دارند تلاش دارند از این فرصت استفاده و در سطح روسای مجالس در مجمع حضور پیدا کنند از این رو حتما باید جمهوری اسلامی هم در این اجلاسیه در سطح رئیس مجلس حضور پیدا کند تا اثرگذاری خود را داشته باشد.

رئیس دوره‌ای هیات پارلمانی ایران در مجالس آسیایی اظهار داشت: برای اینکه ملت ها آینده روشنی داشته باشند لازم است با هم همکاری کنند چرا که همکاری بزرگترین قدرت است و مؤثرترین راه در این مسیر همبستگی است.

علیزاده تاکید کرد: در سال‌های اخیر در آسیا شاهد رشد و توسعه بودیم که واقعیت معجزه آسیا را به نوعی محقق ساخته است و اکنون به نظم جدید بین‌المللی که آسیا سرچشمه آن باشید نیاز داریم و مهم است در مسیرتحقق چندجانبه گرایی به چشم انداز امنیت مشترک و همکاری پایدار توجه کنیم و برای صلح و امنیت منطقه جهانی با کشورهای منطقه همکاری لازم را داشته باشیم.

این نماینده مجلس عنوان کرد: مجالس آسیایی به عنوان نمایندگان مردم در چندجانبه گرایی نقش آفرینی می‌کند و ایران با حضور خود همکاری با همتایان خود در منطقه را اعلام می‌کند. از این رو اعضای مجلس شورای اسلامی قطعنامه‌ای را با عنوان ارتقاء همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی با هدف گسترش و تقویت چندجانبه گرایی پیشنهاد داده است که به نوعی زمینه ساز تحول همکاری‌های آسیایی است.

انتهای پیام

کد خبر 10793

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =